شنبه 16 فروردین 1399

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان: شهرداری خرم آباد باید قبل از تخریب پل بهداری از این اداره کل استعلام می گرفت

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان: شهرداری خرم آباد باید قبل از تخریب پل بهداری از این اداره کل استعلام می گرفت

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان نشست هم اندیشی مدیرکل و کارشناسان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با نمایندگان تشکل های مردم نهاد استان با محوریت پل بهداری خرم آباد برگزار شد .

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان در این نشست اظهار داشت: پل بهداری خرم آباد که از سنگ و آجر ساخته شده، یکی از آثار به جا مانده از دوران قاجار بوده که مصالح به کار رفته و شکل معماری آن کاملا گویای تاریخی بودن این اثر است .

سید امین قاسمی عنوان کرد: با توجه به مقررات و قوانین وضع شده و همچنین مکاتباتی که از طرف اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با سایر دستگاه های اجرایی صورت گرفته، هر گونه عملیات ساخت و ساز، تسطیح و خاکبرداری چه در قالب پروژه های دولتی و چه بخش خصوصی، تنها با اخذا مجوز از این اداره کل امکان پذیر است .

او گفت: در راستای حفظ و صیانت از آثار تاریخی که بخشی از آنها در حریم و محدوده شهرها واقع شده اند، کلیه نهاد های دولتی و غیر دولتی قبل از هر گونه عملیات اجرایی باید با ارائه طرح و برنامه به این اداره کل، ضمن انجام هماهنگی های لازم و نظارت کارشناسان این اداره کل پروژه های خود را عملیاتی نمایند .

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان عنوان کرد: در پروژه تخریب پل تاریخی بهداری که توسط شهرداری خرم آباد صورت گرفته، هیچ گونه مکاتبه یا استعلامی مبنی بر انجام عملیات بر روی پل مذکور با اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی که متولی حفظ و نگهداری آثار تاریخی استان می باشد انجام نگرفته که در نهایت منجر به وارد آمدن خساراتی به پل مذکور شد.

قاسمی در پایان افزود: با توجه به وضعیت بوجود آمده برای پل تاریخی بهداری خرم آباد و به منظور پیشگیری از تکرار این گونه اتفاقات، از تمامی دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی می خواهیم که در بحث ساخت و ساز ها قبل از آغاز هر گونه عملیاتی این اداره کل را مطلع کنند .

در این نشست همچنین اعضای سازمان های مردم نهاد دیدگاههای خود را در خصوص تخریب پل بهداری و حفاظت از دیگر آثار تاریخی لرستان بیان کردند .

لازم به ذکر است پل بهداری خرم آباد به شماره 32643 مورخه 24 شهریورماه 98 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

امتیاز به خبر :