شنبه 16 فروردین 1399

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور: تمرکز اعتبارات سازمان میراث فرهنگی بر غرب کشور است

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور: تمرکز اعتبارات سازمان میراث فرهنگی بر غرب کشور است

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان، ولی‌ تیموری در دومین نشست استانهای غرب در سنندج با موضوع توسعه گردشگری و تاکید بر متوازن سازی سفر که با حضور قاسمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان و مدیران کل میراث فرهنگی غرب کشور از تمرکز اعتبارات سازمان میراث فرهنگی بر غرب کشور خبر داد. 

 معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور در این نشست گفت:در بعد گردشگری چه از لحاظ بین المللی و چه از لحاظ داخلی سالیان سال است که در کشورمان دچار نبود توازن هستیم.

تیموری افزود: «نقاط بسیار محدودی از کشورمان در معرض دید گردشگران قرار می‌گیرد که باعث شده بخش‌های دیگر از اقتصاد سفر و مزایای گردشگری هم در بعد داخلی و هم بین المللی مغفول بمانند.»

معاون گردشگری کشور با اشاره به این‌که از نظر آمایش سرزمینی و پراکندگی جاذبه‌ها خداوند کشور ما را متوازن دیده است، تصریح کرد: همه نقاط کشور دارای ظرفیت‌های گردشگری است اما مهم‌ترین عامل در این نبود توازن گردشگری، ناشناخته ماندن و معرفی نشدن ظرفیت‌های نقاط مختلف گردشگری کشورمان است.

تیموری ادامه داد: ما نتوانسته‌ایم در بُعد بین المللی واقعیت امروز جامعه ایرانی را معرفی کنیم و یک تصویر غیرواقعی از گردشگری و کشورمان در اذهان گردشگران بین المللی شکل گرفته است. در بعد داخلی نیز هنگام تعطیلی فقط نقاط خاصی از کشور مورد بازدید قرار می گیرد که این نیز ناشی از ضعف اطلاع رسانی است.

تیموری گفت: از نظر فرهنگی ما در کشورمان تنوع اقوام، گویش‌ها، فرهنگ و آداب و رسوم را داریم و جاذبه‌های تاریخی ثبت شده نیز در همه نقاط کشور پراکنده شده‌اند.

معاون گردشگری کشور همچنین وجود مرز مشترک با کشورهای خارجی را یکی دیگر از ظرفیت‌های مهم برای توسعه گردشگری برشمرد و اظهار داشت: سال گذشته از 7میلیون و 800 هزار گردشگر خارجی که وارد کشورمان شده است بالای 70 درصد آن از همسایگان غرب کشور وارد شده‌اند.

تیموری با تاکید بر اینکه تنوع جاذبه‌های کشورمان پاسخگوی انواع گردشگران هست، تصریح کرد: با توجه به نظرسنجی مقطعی نیز که از گردشگران بین المللی در مورد زیرساخت‌هایمان انجام داده‌ایم بالای 80 درصد اعلام رضایت کردند که این نشان می‌دهد ما در این بخش نیز مشکل آنچنانی نداریم.

وی با عنوان اینکه منطقه غرب کشور ظرفیت و جاذبه‌های لازم را برای تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری داراست، گفت: در بعد تنوع سازی مسیرهای گردشگری نیز بر منطقه غرب کشور تمرکز خواهیم کرد تا یک مسیر گردشگری جدید نیز در منطقه غرب کشور راه بیندازیم.

تیموری در ادامه سخنان خود به چند اقدام صورت گرفته در بعد ملی اشاره و اعلام کرد: یک پروژه را با آژانس‌های همکاری‌های بین المللی ژاپن آغاز کرده‌ایم که از آنها خواسته‌ایم مسیر و محور غرب کشور را نیز به عنوان استراتژی توسعه گردشگری انتخاب کنند. آنها تاکنون برای دور اول مطالعات به این منطقه آمده‌اند و دور دوم مطالعات آنها نیز بزودی شروع می‌شود.

معون گردشگری کشور افزود: همچنین با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بخشی از مسیر غرب کشور را به عنوان فوکال پوینت اقتصاد مقاومتی با محوریت بحث گردشگری در نظر گرفته‌ایم که کردستان نیز جزو برنامه ماست. در این راستا دستگاه‌های مختلف موظف هستند که هر کاری لازم است آن را انجام دهند و ما برای آن اعتبار بگیریم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور در پایان با اشاره به اینکه تمرکز اعتبارات امسال سازمان میراث فرهنگی بر روی منطقه غرب کشور خواهد بود، خاطرنشان کرد: یک سری برنامه‌های ملی و بین المللی را نیز خود معاونت گردشگری برنامه ریزی کرده است که تمرکز را بر منطقه غرب کشور قرار داده‌ایم.

امتیاز به خبر :