ﺳﻪشنبه 25 مرداد 1401

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان: صنایع دستی از عمق فرهنگ مردم نشات گرفته است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان: صنایع دستی از عمق فرهنگ مردم نشات گرفته است

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان مهندس امیری معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان در مراسم روزجهانی صنایع دستی با بیان اینکه صنایع دستی از عمق فرهنگ مردم نشات گرفته گفت: صنایع دستی یکی از صنایعی است که فرهنگ در ذات آن نهفته شده و یک صنعت بومی کاملا سازگار با محیط زیست و طبیعت است.

مهندس امیری افزود: صنایع دستی در عین حال که یک صنعت ارزان بوده و با کمترین سرمایه گذاری به بهره برداری می رسد، بیشترین اشتغالزایی و ارزآوری را دارا است به طوریکه گاهی با ساخت یک قطعه کوچک معادل چندین بشکه نفت درآمدزایی داشته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان یکی دیگر از ویژگی های این صنعت را تحریم ناپذیر بودن دانسته و تصریح کرد: صنایع دستی نه کالا وارداتی و نه تکنولوژی وابسته به دیگران لازم دارد و از توانمندی های صنعتگران نشات می گیرد.

مهندس امیری افزود: صنایع دستی یک محصول صادرات محور است البته به شرطی که آموزش های لازم ارائه شود و تشکل های صادراتی ایجاد کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان بومی بودن صنایع دستی را یکی دیگر از مزایای این صنعت دانست و اظهار داشت: بومی و متناسب بودن با شرایط هر منطقه است و هر منطقه متناسب با توانمندی های خود صنایع دستی خاص خود را تولید می کند.

 مهندس امیری صنعت گردشگری و صنایع دستی را صنایعی درآمدزا دانست و افزود: اگر ما این صنایع را به بهره برداری برسانیم درآمدی چند برابری نسبت به سایر محصولات عاید کشور خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان تصریح کرد: برای ایجاد یک شغل در صنایع دستی و گردشگری نیاز به 20 تا 100 میلیون تومان سرمایه گذاری است در صورتی که برای ایجاد یک شغل در دیگر صنایع بین 500 تا یک میلیارد تومان سرمایه نیاز است.

امتیاز به خبر :