شنبه 10 خرداد 1399

کشف شواهد فرهنگی از هزاره چهارم و پنجم پیش از میلاد در ازنا

کشف شواهد فرهنگی از هزاره چهارم و پنجم پیش از میلاد در ازنا

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان؛ سید امین قاسمی از کشف شواهد فرهنگی از هزاره چهارم و پنجم پیش از میلاد در ازنا خبر داد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در این خصوص گفت: در حین انجام عملیات عمرانی در کوی کیوان شهر ازنا و نمایان شدن آثار تاریخی، بلافاصله عملیات عمرانی مذکور متوقف گردید.

مهندس قاسمی افزود: به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر و مشخص نمودن وضعیت دوره های کوی کیوان " کاوش نجات بخشی به منظور لایه نگاری اضطراری، تخلیه دستکند و تعیین عرصه و حریم تپه کوی کیوان ازنا با مجوز از پژوهشکده باستان شناسی از تاریخ 5/3/1398 به مدت 45 روز آغاز گردید.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با بیان اینکه در طی این کاوش لایه ها و آثار متنوعی فرهنگی بدست آمده تصریح کرد: ساختارهای معماری، ابزارهای سنگی، پیکرک گلی، توکن های شمارشی، بقایای استخوانی (انسانی و جانوری) مهر مسطح سنگی، اثر مهر و قطعات سفالی مربوط به هزاره پنجم و چهارم پیش از میلاد بخشی از یافته های فرهنگی در تپه کیوان است.

 معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز گفت: براساس بررسی سطحی و داده های حاصل از کاوش قدمت این تپه از دوران مس سنگی میانه تا اسلامی است.

زهرا بهاروند در پایان نمایان شدن بخشی از سازه دستکند مربوط به دوره تاریخی را از دیگر یافته های این کاوش نجات بخشی دانست.

امتیاز به خبر :