جمعه 02 اسفند 1398

نهایی شد؛ بروجرد شهر ملی ورشو

نهایی شد؛ بروجرد شهر ملی ورشو

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان لرستان؛ سید امین قاسمی از ثبت بروجرد به عنوان شهر ملی ورشو خبر داد .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: در جلسه ای که 31 تیرماه امسال با حضور خانم محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور ، نمایندگان بروجرد در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان و جمعی از هنرمندان صنایع دستی برگزار شد دفاعیات خود را در خصوص انتخاب بروجرد به عنوان شهر ملی ورشو مطرح کردیم که خوشبختانه تلاش ها به ثمر نشست و  بروجرد به عنوان شهر ملی ورشو ثبت ملی شد.

سید امین قاسمی با بیان اینکه با توجه به سابقه ورشو در بروجرد اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان، بروجرد را به عنوان شهر ملی ورشو کشور معرفی کرد افزود: انتخاب بروجرد به عنوان شهر ملی ورشو باعث می شود دولت برای حمایت از ورشو سازی به این صنعت بودجه اختصاص دهد و در نهایت رونق کارگاه‌های تولیدی این هنر صنعت در استان و شهر بروجرد را بدنبال خواهد داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان لرستان با اشاره به اینکه صنعت ورشو سازی به بروجرد اختصاص دارد، تصریح کرد: مواد اولیه این صنعت از خارج کشور وارد می‌شد که متاسفانه در حال حاضر در این حوزه مشکل داریم، به همین علت اساتید ورشو ساز بر روی ورق‌های قدیمی کار می‌کنند، لذا به دنبال این هستیم با استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی این ورق‌ را تأمین کنیم.

سید امین قاسمی اضافه کرد: بزودی با حضور خانم دکتر محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور رونمایی از تابلوی بروجرد به عنوان شهر ملی ورشو انجام خواهد شد .

افشین باباحسینی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان هم گفت: مهارت و فن روی ورشو به شماره 1016 تیرماه سال 91 و قلمزنی روی ورشو در شهر بروجرد به شماره 1560 اسفندماه سال 96 در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

امتیاز به خبر :