جمعه 09 اسفند 1398

برگزاری مراسم آیینی چمرانه (عزاداری محلی لرستان) در خرم آباد

برگزاری مراسم آیینی چمرانه (عزاداری محلی لرستان) در خرم آباد

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان مراسم آیینی سنتی چمرانه (عزاداری محلی لرستان) در گرامیداشت هفتمین روز شهادت سپهبد قاسم سلیمانی در محوطه جایگاه ولایت قلعه فلک الافلاک خرم آباد برگزار شد .

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گفت: سرنا نوازی در مراسم عزاداری محلی لرستان چمرانه یا ساز چپی نام دارد و در گذشته با فوت یکی از اعضای خانواده کاربرد داشته و به نوعی ابراز همدردی نیز به شمار می رفته است.

سید امین قاسمی اظهار داشت: با توجه به شهادت سپهبد قاسم سلیمانی که به نوعی همه ایران را داغدار کرد تصمیم گرفتیم در هفتمین روز شهادت این سردار شجاع و بی نظیر نسبت به اجرای این برنامه آیینی در محوطه جایگاه ولایت قلعه تاریخی، فرهنگی فلک الافلاک خرم آباد اقدام کردیم.

او با بیان اینکه متاسفانه اینگونه رسومات محلی لرستان در حال فراموشی است بیان کرد: با اجرای این برنامه که با استقبال خوب مردم قدرشناس و عزادار خرم آباد هم همراه شد گامی مهم در راستای زنده کردن فرهنگ و آداب و رسوم مردم استان درعزاداری گذشتگان این دیار برداشته شد .

قاسمی تاکید کرد: این مراسم با حضور 7 گروه کوسیقی عزاداری، 4 اسب سیاه پوش شده، آماده کردن نمادین ترم ( تابوت سنتی لرستان) و اجرای مور و هوره ( نوای عزاداری سنتی استان) برگزار شد .

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان افزود: به منظور حفظ این آیین سنتی در استان بزودی با فراهم کردن اطلاعات و جزییات کامل، نسبت به ثبت ملی آن اقدام خواهیم کرد .

همچنین در پایان این مراسم قطعنامه ای از طرف مردم لرستان در محکوم کردن جنایت آمریکا در به شهادت رساندن سپهبد قاسم سلیمانی قرائت شد .

امتیاز به خبر :