اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان لرستان

تاریخ: 06 مرداد 1399

ایجاد زیرساخت‌های گردشگری تنگه‌ی شیرز سرعت می‌گیرد

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان، سید امین قاسمی با اعلام این خبر گفت: طی دیداری که دکتر مونسان وزیر محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حضور آیت‌الله مبلغی نماینده مردم شریف کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی داشته‌اند، مقرر شده سه طرح عمرانی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در شهرستانهای کوهدشت و رومشکان انجام پذیرد. 

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با اشاره به اینکه جایگاه تاریخی و باستانی کوهدشت و رومشکان در ایران و جهان بر کسی پوشیده نیست، گفت: ژئوپارک شیرز به عنوان ظرفیتی بی بدیل و خدادادی به حساب می‌آید که می‌تواند در جهت رونق اقتصاد گردشگری در لرستان نقش پررنگی ایفا نماید و به دلیل ویژگی‌های منحصر و خاص این دره‌ی شگفت انگیز به دنبال تکمیل پرونده‌ی آن جهت ثبت در فهرست دائمی میراث طبیعی جهانی هستیم.

سید امین قاسمی ضمن افزود: در پی موافقت وزیر محترم و پیگیری نماینده محترم مردم شریف شهرستان‌های کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی، در خصوص اجرای این طرح‌ها، پس از اخذ اعتبارات ملی از طریق وزارتخانه، ایجاد زیرساخت‌های گردشگری تنگه‌ی شیرز سرعت بیشتری می‌گیرد.

 وی اظهار داشت: این زیرساخت‌ها شامل سکو، نمازخانه، بهسازی جاده دسترسی، ایجاد سرویس بهداشتی و پارکینگ است که با تزریق اعتبارات ملی به این پروژه شتاب بیشتری خواهد گرفت.

آیت‌الله مبلغی نماینده مردم شریف کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: انتظار می‌رود با ایجاد موزه مردم شناسی شهرستان رومشکان که یک مطالبه‌ی عمومی است، گام مهمی در معرفی هر چه بیشتر فرهنگ غنی و دیرپای مردم این دیار، به ایران و جهان برداریم.

وی ضمن تاکید بر حفظ و صیانت از آثار تاریخی، خواستار ادامه پروژه مرمت و بازسازی پل باستانی سیاه‌پله در شهرستان کوهدشت شد.

به گزارش روابط عمومی در این بازدید میدانی مقرر شد راه دسترسی شیرز که حدود 4 کیلومتر آن بر اثر سیل تخریب و رانش پیدا کرده بود، بازسازی شود و مسیرهای پیاده‌روی نیز به‌صورت سنگفرش بهسازی شوند.

روتیتر: با پیگیری نماینده مردم شریف کوهدشت و رومشکان در مجلس شورای اسلامی سه طرح در حوزه‌ی میراث فرهنگی و گردشگری کوهدشت و رومشکان آغاز می‌شود.