اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان لرستان

تاریخ: 01 مرداد 1399

پادگان ۰۷ خرم آباد میراثی تاریخی یا مانعی برای شهر ؟!

هفته گذشته برخی از خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان از آزادسازی و تخریب پادگان ۰۷ خرم آباد ظرف یک ماه آینده خبر دادند. شهردار خرم آباد انگیزه شهرداری از این تصمیم را تعریض خیابان انقلاب به عنوان یکی از مطالبات به حق شهروندان عنوان کرد‌‌ اما آیا فقط به صرف تعریض خیابان انقلاب و منطقه اسد آبادی می توان این پادگان که بخشی مهمی از آن جزو میراث فرهنگی استان لرستان است را تخریب کرد!؟ مجموعه بناهای واقع در پادگان 07 از سلسه بناهای به جا مانده از دوران پهلوی اول در شهر خرم آباد است که با کاربری نظامی احداث شده اند. حفاظت از آنها به عنوان بخشی از تاریخ شهر و همچنین بازخوانی سبک معماری زمان خود که دارای ویژگی های خاصی بوده، بسیار حائز اهمیت است. توجه به خواسته ها و رعایت حقوق شهروندی درخور احترام است اما آغاز عملیات تک بعدی و شتاب زده در ابعاد دیگری، دوباره به نارضایتی شهروندان مبنی بر عدم توجه مسوولین به بناهای قدیمی و میراث فرهنگی لرستان دامن خواهد زد. چه بسا قسمت هایی از این مجموعه با نام محوطه و مجموعه بناهای پادگان 07 خرم آباد به شماره 31568 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که با توجه به اهمیت و جایگاه این اثر، اداره کل میراث فرهنگی استان لرستان در اجرای این عملیات دخیل خواهد بود.حال در این گزارش بر آنیم که حرف آخر در خصوص ساماندهی این پادگان تاریخی و فرهنگی چیست؟!

تخریب پادگان ۰۷ با انگیزه کاهش سد معبر

محمد شریفی مقدم شهردار خرم آباد در خصوص علت تخریب این پادگان عنوان داشت: از آنجا که پادگان ۰۷ در وسط شهر خرم‌آباد قرار دارد، فضای زیادی را اشغال کرده و سد معبری برای عبور و مرور مردم و ساکنین منطقه خیابان انقلاب و سه راه اسدآبادی شده است و مسلما با تخریب پادگان بخش زیادی از مشکلات سد معبر رفع خواهد شد.

جایگزین این پادگان چه می شود؟

به گفته شهردار خرم آباد طرح جایگزینِ این پادگان، شامل ساختمان مسکونی و فضای ورزشی خواهد بود و شهرداری خرم آباد در صدد است از محل فروش زمین های سهم شهرداری، بتواند املاک واقع در طرح تعریض خیابان انقلاب را تملک و این خیابان مهم شهر را تعریض کند.

ساماندهی پادگان ۰۷ بر عهده شورای عالی شهرسازی ست

در همین راستا مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان اظهار داشت: با توجه به اینکه این پادگان در فهرست آثار ملی قرار دارد، ساماندهی آن تنها با در نظر گرفتن مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی قابل اجرا خواهد بود.

سید امین قاسمی تاکید کرد: مصوبه شورای عالی شهرسازی ملاک عمل در آزادسازی و ساماندهی پادگان تاریخی 07 خرم آباد است.

قاسمی با اشاره به اینکه این مجموعه با نام محوطه و مجموعه بناهای پادگان 07 خرم آباد به شماره 31568 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت و جایگاه این اثر با پیگیری های اداره کل میراث فرهنگی استان طرح ساماندهی این مجموعه 27 آبان ماه سال 1394 در شورای عالی معماری و شهرسازی مطرح شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان در پایان تصریح کرد: تمامی طرح های قابل اجرا بایستی با توجه به ضوابط و مقررات میراث فرهنگی و بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی انجام شود و در این زمینه با شهرداری خرم آباد نیز مکاتباتی صورت گرفته است.

 

گزارش، یعقوب دالوند

روتیتر